Administration

Peter Gelb
-General Manager

James Levine
-Music Director Emeritus

Yannick Nézet-Séguin
-Music Director Designate

DEPUTY GENERAL MANAGER
Diana Fortuna

ASSISTANT GENERAL MANAGERS
Mia Bongiovanni
-Media
Gillian Brierley
-Marketing & Communications
John Fisher
-Music Administration
Robert Rattray
-Artistic
John Sellars
-Production
Coralie Toevs
-Development

Lee Abrahamian
-Director of Communications
Julie Borchard-Young
-Director of Worldwide HD
Peter Clark
-Director of Archives
Matt Dobkin
-Creative Director, Marketing & Editorial
Jonathan Friend
-Artistic Administrator
Jenna Grein
-House Manager
Ann Marie Hackett
-Director of Human Resources & Labor Relations
Michael Heaston
-Executive Director of Lindemann Young Artist Development Program
Ioan Holender
-Artistic Consultant
Kendall Hubert
-Director of Leadership Gifts & Special Campaigns
Dodie Kazanjian
-Director of the Arnold & Marie Schwartz Gallery Met
Ilan Kravic
-Director of Planning & Operations Analysis
Henry A. Lanman
-General Counsel
Jeffrey Mace
-Director of Production Operations
Tim McKeough 
-Press Director 
Laura Mitgang
-Director of Production Administration
Gayletha Nichols
-Director of National Council Auditions
Elena Park
-Executive Producer, Radio /Supervising Producer, Live in HD
Eva Wagner-Pasquier
-Senior Artistic Advisor

ARTISTIC ADMINISTRATION
Joe Barnes
-Company Manager
Joshua Winograde 
-Associate Artistic Administrator
Paul Cremo
-Dramaturg / Director of Opera Commissioning Programs
Judith Montgomery
-Manager of Artist Relations
Dimitri Kontos
-Artistic Assistant
Robert Sutherland
-Chief Librarian
Jennifer Johnson
Àngels Martinez
Melissa Robason
-Assistant Librarians
Kenneth Hunt
-Assistant to the Music Director Emeritus
Donna Lampasso
-Manager of Contract Administration 
Daniel Hoy
-Chorus Administrator 
Terri Horak
-Manager, Music Administration 
Alicia Edwards
-Children’s Administrator
Rachel Hocking
-Office Manager—Orchestra

REHEARSAL DEPARTMENT
Veronika Arkhangel
-Rehearsal Department Director
Emily Cornelius
-Rehearsal Department Manager
Kate Avery
-Rehearsal Associate

SUPERNUMERARIES
Gillian Smith
-Director, Supers
Jordan Ungerer 
-Senior Administrator
Richard Holmes
-Administrator

LINDEMANN YOUNG ARTIST DEVELOPMENT PROGRAM
Clare Avery
-Administrative Director

NATIONAL COUNCIL AUDITIONS
Melissa Wegner
-Associate Director
 

PRODUCTION

Paul Masck
-Production Manager
David Feheley
-Technical Director
Elizabeth Mills
-Assistant Production Manager
Analise Hartnett
-Production Coordinator
Megan Patterson
-Assistant Production Coordinator
Christina Macal
-Production Archivist
Sean Kelso
-Production Purchasing Director
Holly Burnell
-Production Office Assistant
John Jalandoni
Michael Gurdo 
-Technical Assistant
Eva Santiago
-Administrative Assistant / Construction Shop
Michael Guariglia
-Costume Financial/Payroll Assistant 

DESIGN
John Froelich
-Resident Lighting Designer
Aaron Sporer
-Associate Staff Lighting Designer
Justine Burke
Keri Thibodeau
-Assistant Staff Lighting Designers
Sylvia Nolan
-Resident Costume Designer
Mitchell Bloom
-Assistant Staff Costume Designer
David Ellertson
Milan Dale
-Assistant Staff Scenic Designers
Tom Watson
-Resident Wig & Makeup Artist

STAGE DIRECTORS
David Kneuss
-Executive Stage Director
Brian Hurst
-Production Administrator
Caroline Kagan
-Production Assistant

PRODUCTION ADMINISTRATION
Agnes Fercowicz
-Assistant Director of Production Administration

STAGE MANAGEMENT
Raymond Menard
-Production Stage Manager
Gary Dietrich
Theresa Ganley
Cristobel Langan
Margo Maier-Moul
Scott Moon
Jonathan Waterfield
-Stage Managers

STAGE & SHOP OPERATIONS
Stephen A. Diaz
-Master Carpenter
Philip J. Volpe
-Master Electrician
James Blumenfeld
-Properties Master
Nicholas Doumanoff
-Head of Construction
Robert Moody
-Chargeman Scenic Artist
William Malloy
-Wardrobe Supervisor

Elissa T. Iberti
-Head Costumer
Robert Bulla
-Assistant Head Costumer
Regina Schuster
-First Draper
Bryant Hoven
-First Tailor
Borhan Ahmed
Timothy Church
Kirstie Dabbs
-Costume Production Supervisors
Juliet Veltri
-Assistant Head of Wigs
Tera Willis
-Assistant Head of Makeup

MET TITLES
Michael Panayos
-Met Titles Supervisor
Cecilia Sparacio
-Met Titles Assistant


EXECUTIVE OFFICE

Kelly Davis
-Senior Executive Assistant
Juliana MacLachlan
-Executive Assistant 


DEVELOPMENT

ADMINISTRATION
Diana Katz
Joseph Valone
-Development Associates

INSTITUTIONAL RELATIONS
Joseph Collin
-Director
Brian Hoeflschweiger
-Deputy Director of Institutional Relations & Broadcast Campaign
Romy Kushnick
-Assistant Director
Tatiana Stola
-Associate 

MAJOR GIFTS
Kathy Liu
-Director of Major Gifts 
Patrick Galvin
-Deputy Director of Major Gifts 
Alan Lane
-Assistant Director, Major Gifts 
Stephanie Ferro
-Senior Major Gifts Officer
John T. Schuler
-Senior Manager
Alyssa Napier
-Major Gifts Associate
Tara M. Collins
-Coordinator

PATRON & INDIVIDUAL GIVING
Naomi Weinstock
-Director
Barbra Lach
-Director, Membership & Promotions
Janna Spock
-Deputy Director
Anthony Busti
-Senior Director, Donor Information & Analysis
Laura Michelson
-Assistant Director
Laura Cohen
-Manager
Jerry Parra
-Manager, Membership & Promotions
Aznil Azar
-Belmont Room Hostess
Elizabeth Heidere
-Patron Associate
Shelby Fite
-Patron Associate

PLANNED GIVING
Gabriel Burnham
-Assistant Director
Marsha Pierson
-Associate

RESEARCH
Jennifer DeVine
-Director
Molly Wassermann
-Senior Research Associate
Megan Keane
-Research Associate 
Heather Violanti
-Research Coordinator

SPECIAL EVENTS & DEVELOPMENT SERVICES
John Banta
-Director
Katharine Andrew
-Deputy Director
Ryan Brodlieb
-Special Events Promotions Manager
Emily McKenna
-Special Events Manager
Justine Stephens
-Special Events Coordinator

TELEFUNDING
Ian Zimmerman
-Director
Gregory Elfers
-Associate Director of Telefundraising
Mark Berkowe
-Telefunding Supervisor
Shalayna Guisao
-Telefunding Assistant

 

MARKETING & COMMUNICATIONS
COMMUNICATIONS
Michelle Zelman
-Communications & Press Manager 

EDITORIAL
Jay Goodwin
-Managing Editor
Christopher Browner
-Associate Editor
Jonathan Tichler
-Photo Editor

EDUCATION
Marsha Drummond
-Director of Education
Angela Marroy Boerger
-Education Outreach Manager
Daniel Marshall
-Program Operations Manager

MARKETING & ADVERTISING
Rani Haywood 
-Senior Director, Sales and Marketing 
Hilary Ley
-Director, Partnerships and Audience Initiatives
Melayna Busca
-Senior Marketing Manager
Alyssa DeAlesandro
-Live in HD Promotions Manager
Justin Steensma
-Sales Manager
Sara Smigen
-Advertising and Partnerships Coordinator 
Emma Wagner
-Marketing Coordinator

ADMINISTRATION
Rebecca Hof
-Executive Assistant

MARKETING SERVICES
Ronni Brown
-Production Director
Anthony Marinelli
-Traffic Manager, Lists & Proofreading

GRAPHIC DESIGN
Karin Satrom
-Design Director
Burns Magruder
David Robinson
-Senior Graphic Designers
Jillian Bass
-Graphic Designer 

WEBSITE
Suzanne Gooch
-Director, Website & Presentations
Gordon Thorpe
-Senior Website Manager

BOX OFFICE
Mark Schreiber
-Head Treasurer
Robert Begin
James Maguire
-Assistant Head Treasurers

MERCHANDISING
Hope Van Winkle
-Director of Merchandising
Jennifer Widdifield
-Store & Operations Manager
Yessika Siccardi
-Senior Merchandising Manager

CUSTOMER CARE & DONOR RELATIONS
Susan Hayes
-Director
Gary Feinstein
-Director, Subscriptions & Special Services
Mary-Lynn Musco
-Associate Director Subscriptions and Special Services

CALL CENTER & FULFILLMENT
Maryann Gallagher
-Director, Call Center & Donor Relations
Diane Cipriano
-Director, Revenue Processing & Data Entry
John Rodriguez
-Manager
David Aaron
Michael DeMarco
Marilyn Farmer
Alexandria Finerson
Deyond Patrick
Brooke Perrin
-Supervisors
Brett Vogel
-Executive Assistant
Andrew Price
-Training & Quality Control Coordinator
Amy Santo
-Assistant

E-MARKETING
Jamielynn LoBello
-Director, E-Marketing Systems Analyst
Janette D’Angelo
-Associate E-Mail Producer
Richard Anderson 
-E-Mail Producer
Sharon Johnson
-Associate 

CUSTOMER SYSTEMS SUPPORT
Lisa Joseph
-Director, Tessitura Systems Support 
Rony Abraham
Eric Tenaglia
-Tessitura Systems Analysts
Victoria Molina
-Application Support, Special Projects Manager

 

HUMAN RESOURCES & LABOR RELATIONS
Michele Rufrano
-HR Manager
Frank DiMaiolo
-Labor Relations Manager
Karla Faggard
-Senior Administrator
Diandra Reyes
Molly Sellars
-Associates
Melina Rosado
-Assistant
Proskauer Rose  LLP
-Labor Counsel

LEGAL
Justin Jamail
-Associate General Counsel
George Forrest
-Safety Director
Richard Rainville
-Board Liaison & Paralegal to General Counsel

MEDIA & PRESENTATIONS

Mary Jo Heath
-Radio Host/Announcer
Ira Siff
-Radio Commentator
Louisa Briccetti
Victoria Warivonchik
-Producers
Ellen Keel
-Senior Radio Producer/Editor
John Kerswell
-Operations Director
Alexandra Eastman
-Director, Media & Presentations 
William Berger
-Writer / Radio Producer
John Bischoff
-Radio Show Producer
Lee Ellen Hveem
-Associate Radio Producer
Matthew Principe
-Associate Producer, Live in HD & Radio
Grace Row
-Digital Music Production Specialist
Justin P. Fuhs
-Director, Met Opera on Demand
Steven Carter
-Digital Asset Manager
Douglas G. Davis
-Digital Producer & Editor
Michael Griebel
-Tape Librarian / Archivist
Ed Hartley
-Senior Broadcast Engineer
Robert Huott
-Broadcast Engineer
Yolanda Williams
-Media Associate
Jeff Tang
-Assistant Producer
Rachel Gerbehy
-Production Associate

Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C.
-Media Counsel

FINANCE
Monique Quinn
-Controller
Scott Schneider
-Director, Financial Systems
Elasha Salzgaber
-Assistant Controller
Hans Howard Linneman-Schmidt
-Payroll Manager
Janett Sanchez-Peralta
-Director, Media Finances & Financial Monitoring
Justin Weatherby
-Finance Business Manager
Margaret Lundin
-Director, Business Support
Angela Dunbar
-Business Process & Applications Manager
Annie Chung Wong
-Senior Accountant Financial Accounting Tax & Compliance
Karen Stansifer
-Manager, Business Systems
Wesley Yu 
-Business System Administrator 
Eliza Urbanik
-Staff Accountant/Finance Document Retention Manager
Mary Comiskey
-Cash Accountant
Cathy Ballester
-Gift Processing Manager
Barbara Zaid
-Accounts Payable Manager
Asifa Omer
-Payroll Assistant Manager
Karen Liu
-HRIS Administrator
Isabelle Gaffney
Justin Reardon
-Budget Assistants
Samuel Cabot
Hannah Rich
-Budget Analysts
Tara Collins
Lalanie Guido
Carol Helps
Albert Marrero
Julia Vitebsky
-Payroll Assistants
Teresa Lugo
-Data Entry Clerk


HOUSE MANAGEMENT

Daniel Valdes
-Associate House Manager
Michael G. Marotta
-Security Director
James Trainor
-Assistant Security Director
Eric Tress
-Chief Engineer
Steven Ambrioso
-Director, Facility Operations
Charles Retty
-Office Services Manager
Carolyn Santo
-Reception Manager
Donya Hubby
-House Management Administrator

PERFORMANCE MANAGEMENT
John Flaherty
-Performance Manager
Hector Garcia
-Chief Usher
Jennifer Bachini
Jasminka Kovacevic
-Assistant Chief Ushers
Karol Wolniewicz
-Checkroom Manager

MEDICAL SERVICES
Anthony F. Jahn, MD
-Medical Director
Linda Shene, RN
-Company Nurse

INFORMATION SYSTEMS

Joe Caiola
-Chief, Information Services & Technology Director
Scott Trapani
-Director, Information Technology 
Yefim Shnayder
-Network Operations Manager
George King
-Senior Applications Support Specialist
Dallas Hayes
-Manager
Steven Johnson
-Application Administrator
Ivan Perez
-Specialist

ARCHIVES

John Tomasicchio
-Digital Archive Manager
John Pennino
-Archivist