Administration

Peter Gelb
-General Manager

Yannick Nézet-Séguin
-Music Director Designate

DEPUTY GENERAL MANAGER
Diana Fortuna

ASSISTANT GENERAL MANAGERS
Mia Bongiovanni
-Media
Gillian Brierley
-Marketing & Communications
John Fisher
-Music Administration
John Sellars
-Production
Coralie Toevs
-Development

Lee Abrahamian
-Director of Communications
Julie Borchard-Young
-Director of Worldwide HD
Jill Boyd
-Director of Human Resources & Labor Relations
Peter Clark
-Director of Archives
Matt Dobkin
-Creative Director, Marketing & Editorial
Jonathan Friend
-Artistic Administrator
Jenna Grein
-House Manager
Rani Haywood 
-Senior Director, Sales and Marketing 
Michael Heaston
-Executive Director of Lindemann Young Artist Development Program and Acting Artistic Director
Ioan Holender
-Artistic Consultant
Kendall Hubert
-Director of Leadership Gifts & Special Campaigns
Dodie Kazanjian
-Director of the Arnold & Marie Schwartz Gallery Met
Ilan Kravic
-Director of Planning & Operations Analysis
Henry A. Lanman
-General Counsel
Jeffrey Mace
-Director of Production Operations
Tim McKeough 
-Press Director 
Laura Mitgang
-Director of Production Administration
Elena Park
-Executive Producer, Radio & Supervising Producer, Live in HD
Eva Wagner-Pasquier
-Senior Artistic Advisor
Joshua Winograde 
-Associate Artistic Administrator and Director, National Council Auditions 

ARTISTIC ADMINISTRATION
Joe Barnes
-Company Manager
Paul Cremo
-Dramaturg / Director of Opera Commissioning Programs
Judith Montgomery
-Manager of Artist Relations
Dimitri Kontos
-Artistic Assistant
Robert Sutherland
-Chief Librarian
Jennifer Johnson
Àngels Martinez
Melissa Robason
-Assistant Librarians
Donna Lampasso
-Manager, Contract Administration 
Daniel Hoy
-Chorus Administrator 
Terri Horak
-Manager, Music Administration 
Alicia Edwards
-Children’s Administrator
Rachel Hocking
-Office Manager, Orchestra

REHEARSAL DEPARTMENT
Veronika Arkhangel
-Rehearsal Department Director
Emily Cornelius
-Rehearsal Department Manager
Kate Avery
-Rehearsal Associate

LINDEMANN YOUNG ARTISTS DEVELOPMENT PROGRAM
Jiwon Kang
-Administrator 

SUPERNUMERARIES
Gillian Smith
-Director
Jordan Ungerer 
-Senior Administrator
Richard Holmes
-Administrator

NATIONAL COUNCIL AUDITIONS
Melissa Wegner
-Deputy Director 
Brady Walsh
-Administrative Assistant

PRODUCTION
Paul Masck
-Production Manager
David Feheley
-Technical Director
Elizabeth Mills
-Assistant Production Manager
Analise Hartnett
-Production Coordinator
Megan Patterson
-Assistant Production Coordinator
John Jalandoni
Michael Gurdo 
-Technical Assistants
Jazzmyne Wong
-Production Finance Assistant
Eva Santiago
-Administrative Assistant / Construction Shop
Michael Guariglia
-Administrative Assistant / Costume Shop 

DESIGN
John Froelich
-Resident Lighting Designer
Aaron Sporer
-Associate Staff Lighting Designer
Justine Burke
Keri Thibodeau
-Assistant Staff Lighting Designers
Sylvia Nolan
-Resident Costume Designer
Mitchell Bloom
-Assistant Staff Costume Designer
David Peterson 
-Staff Scenic Designer
David Ellertson
Milan Dale
-Assistant Staff Scenic Designers

STAGE DIRECTORS
David Kneuss
-Executive Stage Director
Paula Suozzi 
-Staff Stage Director
Brian Hurst
-Production Administrator
Caroline Kagan
-Production Assistant

PRODUCTION ADMINISTRATION
Agnes Fercowicz
-Assistant Director of Production Administration

STAGE MANAGEMENT
Raymond Menard
-Production Stage Manager
Gary Dietrich
Theresa Ganley
Cristobel Langan
Margo Maier-Moul
Scott Moon
Jonathan Waterfield
-Stage Managers

STAGE & SHOP OPERATIONS
Stephen A. Diaz
-Master Carpenter
Philip J. Volpe
-Master Electrician
James Blumenfeld
-Properties Master
Robert Moody
-Chargeman Scenic Artist
Elissa T. Iberti
-Head Costumer
Robert Bulla
-Assistant Head Costumer
Regina Schuster
-First Draper
Bryant Hoven
-First Tailor
Borhan Ahmed
Timothy Church
Kirstie Dabbs
-Costume Production Supervisors
Tera Willis
-Head of Wigs/Makeup
Maria Torre
-Assistant Head of Makeup
Juliet Veltri
-Assistant Head of Wigs

MET TITLES
Michael Panayos
-Met Titles Supervisor
Cecilia Sparacio
-Met Titles Assistant


EXECUTIVE OFFICE

Kelly Davis
-Senior Executive Assistant
Juliana MacLachlan
-Executive Assistant 


DEVELOPMENT

ADMINISTRATION
Natalie May
Joseph Valone
-Development Associates

INSTITUTIONAL RELATIONS
Joseph Collin
-Director, Institutional Relations
Juliana Han Witt
-Deputy Director, Institutional Relations & Broadcast Campaigns
Romy Kushnick
-Assistant Director, Institutional Relations
Hannah Feeney
-Associate, Institutional Relations 

MAJOR GIFTS
Kathy Liu
-Director, Major Gifts
Patrick Galvin
-Deputy Director, Major Gifts
Alan Lane
-Assistant Director, Major Gifts
Stephanie Ferro
-Senior Major Gifts Officer
Laura M. Sievers
-Major Gifts Officer
John T. Schuler
-Senior Manager, Major Gifts
Tatiana Stola
-Coordinator, Major Gifts
Alyssa Napier
-Associate, Major Gifts

PATRON & INDIVIDUAL GIVING
Naomi Weinstock
-Director, Patron & Individual Giving 
Barbra Lach
-Director, Membership & Promotions
Janna Spock
-Deputy Director, Patron & Individual Giving
Anthony Busti
-Senior Director, Donor Information & Analysis
Laura Cohen
-Assistant Director, Patron & Individual Giving
Hannah Fettinger
-Manager, Patron & Individual Giving 
Jerry Parra
-Manager, Membership & Promotions
Shelby Fite
Elizabeth Heidere
-Patron Associates
Aznil Azar
-Belmont Room Hostess

PLANNED GIVING
Gabriel Burnham
-Assistant Director
Marsha Pierson
-Associate

RESEARCH
Jennifer DeVine
-Director
Molly Wassermann
-Senior Research Associate
Megan Keane
-Research Associate 
Heather Violanti
-Research Coordinator

SPECIAL EVENTS & DEVELOPMENT SERVICES
John Banta
-Director
Katharine Andrew
-Deputy Director
Ryan Brodlieb
-Special Events Promotions Manager
Justine Stephens
-Special Events Coordinator

TELEFUNDING
Ian Zimmerman
-Director
Gregory Elfers
-Associate Director of Telefundraising
Shalayna Guisao
Michael Mele
-Telefunding Supervisors
Christina Bozsik
-Telefunding Assistant

 

MARKETING & COMMUNICATIONS
ADMINISTRATION
Rebecca Hof
-Executive Assistant

COMMUNICATIONS
Meg Boyle
-Assistant

EDITORIAL
Jay Goodwin
-Managing Editor
Christopher Browner
-Associate Editor
Jonathan Tichler
-Photo Editor

EDUCATION
Marsha Drummond
-Director of Education
Angela Marroy Boerger
-Education Outreach Manager
Daniel Marshall
-Program Operations Manager

MARKETING & ADVERTISING
Hilary Ley
-Director of Partnerships and Audience Initiatives
Melayna Busca
-Associate Director, Marketing
Alyssa DeAlesandro
-Live in HD Promotions Manager
Justin Steensma
-Sales Manager
Sara Smigen
-Advertising and Partnerships Coordinator 
Emma Wagner
-Marketing Coordinator

MARKETING SERVICES
Ronni Brown
-Production Director
Anthony Marinelli
-Traffic Manager, Lists & Proofreading

GRAPHIC DESIGN
Karin Satrom
-Design Director
Burns Magruder
David Robinson
-Senior Graphic Designers
Jillian Bass
-Graphic Designer 

WEBSITE
Suzanne Gooch
-Director, Website & Presentations
Gordon Thorpe
-Senior Website Manager
Maya Rose Tweten
-Website Coordinator

BOX OFFICE
Mark Schreiber
-Head Treasurer
Robert Begin
James Maguire
-Assistant Head Treasurers

MERCHANDISING
Hope Van Winkle
-Director of Merchandising
Jennifer Widdifield
-Store & Operations Manager
Yessika Siccardi
-Senior Merchandising Manager

CUSTOMER CARE & DONOR RELATIONS
Susan Hayes
-Director
Mary-Lynn Musco
-Associate Director, Subscriptions and Special Services
Brooke Perrin
-Supervisor Special Services
Robin Shear
-Subscription & Special Services Associate

CALL CENTER & FULFILLMENT
Maryann Gallagher
-Director, Call Center & Donor Relations
Diane Cipriano
-Director, Revenue Processing & Data Entry
John Rodriguez
-Manager
David Aaron
Michael DeMarco
Alexandria Finerson
Deyond Patrick
Brett Vogel
-Supervisors
Andrew Price
-Training & Quality Control Coordinator
Amy Santo
-Assistant

E-MARKETING
Richard Anderson 
Janette D’Angelo
-E-Mail Producers
Sharon Johnson
-Associate 

CUSTOMER SYSTEMS SUPPORT
Lisa Joseph
-Director, Tessitura Systems Support 
Rony Abraham
Eric Tenaglia
-Tessitura Systems Analysts
Victoria Molina
-Special Projects Manager, Application Support

HUMAN RESOURCES & LABOR RELATIONS
Frank DiMaiolo
-Associate Director
Diandra Reyes
Morgan Wald
-Administrators
Molly Sellars
-Associate
Shanice Williams
-Assistant
Proskauer Rose  LLP
-Labor Counsel

 

LEGAL
Justin Jamail
-Deputy General Counsel
George Forrest
-Safety Director
Richard Rainville
-Board Liaison & Paralegal to General Counsel


MEDIA & PRESENTATIONS

Mary Jo Heath
-Radio Host/Announcer
Ira Siff
-Radio Commentator
Louisa Briccetti
Victoria Warivonchik
-Producers
Ellen Keel
-Senior Radio Producer/Editor
John Kerswell
-Operations Director
Alexandra Eastman
-Director, Media & Presentations 
William Berger
-Writer / Radio Producer
John Bischoff
-Radio Show Producer
Lee Ellen Hveem
-Associate Radio Producer
Matthew Principe
-Associate Producer, Live in HD & Radio
Grace Row
-Digital Music Production Specialist
Justin P. Fuhs
-Director, Met Opera on Demand
Sean Havrilla
-Met Opera on Demand Coordinator
Steven Carter
-Digital Asset Manager
Douglas G. Davis
-Digital Producer & Editor
Michael Griebel
-Tape Librarian / Archivist
Ed Hartley
-Senior Broadcast Engineer
Robert Huott
-Broadcast Engineer
Yolanda Williams
-Media Associate
Rachel Gerbehy
-Production Associate
Jeff Tang
-Assistant Producer
Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C.
-Media Counsel
 

FINANCE
Monique Quinn
-Controller
Scott Schneider
-Director, Business Systems and Compliance
Elasha Salzgaber
-Assistant Controller
Hans Howard Linneman-Schmidt
-Payroll Manager
Isabelle Gaffney
-Budget Manager
Janett Sanchez-Peralta
-Director, Media Finances & Financial Monitoring
Justin Weatherby
-Finance Business Manager
Annie Chung Wong
-Senior Accountant, Financial Accounting Tax & Compliance
Angela Dunbar
Karen Stansifer
-Business Systems Managers 
Wesley Yu 
-Business System Administrator
Eliza Urbanik
-Staff Accountant/Finance Document Retention Manager
Mary Comiskey
-Cash Accountant
Cathy Ballester
-Gift Processing Manager
Barbara Zaid
-Accounts Payable Manager
Karen Liu
-HRIS Administrator
Samuel Cabot
-Senior Associate, Planning & Operations
Hannah Rich
-Budget Analyst
Asifa Omer
-Payroll Assistant Manager
Tara Collins
Lalanie Guido
Carol Helps
Albert Marrero
-Payroll Assistants
Teresa Lugo
-Data Entry Clerk


HOUSE MANAGEMENT

Steve Ambrioso
-Director, Facility Operations
Michael G. Marotta
-Security Director
James Trainor
-Assistant Security Director
Eric Tress
-Chief Engineer
Carolyn Santo
-Reception Manager
Donya Hubby
-Administrator
Charles Retty
-Building Services Head
Edward Florencio
-Office Services Manager


PERFORMANCE MANAGEMENT
Eric Colby
John Flaherty
-Performance Managers
Hector Garcia
-Chief Usher
Jennifer Bachini
Jasminka Kovacevic
-Assistant Chief Ushers
Karol Wolniewicz
-Checkroom Manager

MEDICAL SERVICES
Anthony F. Jahn, MD
-Medical Director


INFORMATION SYSTEMS

Joe Caiola
-Chief Information Services & Technology Director
Scott Trapani
-Director, Information Technology 
Yefim Shnayder
-Network Operations Manager
George King
-Senior Applications Support Specialist
Dallas Hayes
-Manager
Steven Johnson
-Application Administrator
Jose Santana
Jovanni Sagastiverza 
-Technical Support Specialists 


ARCHIVES
John Tomasicchio
-Digital Archive Manager
John Pennino
-Archivist